Villamos szabványossági felülvizsgálatok


ÉRINTÉSVÉDELEM


Korábban az MSZ 172/1 sz. szabvány, napjainkban az MSZ 2364 szabvány, valamint a KLESZ rendelkezik a villamos berendezések érintésvédelmének időszakos felülvizsgálatáról, a villamos balesetek megelőzése érdekében. Az ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését követően, az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot minden vállalkozás részére három évenként kötelező elvégeztetni. A vizsgálatot a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet írja elő. Védővezetős hálózat "földelés" mérése, törpefeszültségű rendszerek mérése, kettős és megerősített szigetelésű berendezések minősítése.
A felülvizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk.


ERŐSÁRAMÚ BERENDEZÉSEK (tűzvédelmi-szabványossági) FELÜLVIZSGÁLATA

Ezt a felülvizsgálatot az MSZ 2364 sz. szabvány (Msz 1600.sz. szabványsorozat), valamint a 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) rendeli el. Alapvető célja a villamos berendezések által okozott tűzveszély, ill. robbanásveszély kiküszöbölése. A felülvizsgálatnak azt kell megállapítani, hogy a villamos berendezés megfelel-e a rá vonatkozó előírásoknak, nem okoz-e tűz- vagy baleseti veszélyt, melyek a hibák, és hogyan kell azokat kijavítani. A felülvizsgálatnak nem célja a felelősség megállapítása. A felülvizsgáló nem hatóság, tehát nem ír elő semmilyen többlet követelményt, nem adhat felmentést az előírások alól, viszont a hibák kijavításának módjára javaslatot tesz.

Gyakorisága: A 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelettel kiadott OTSZ szerint:
A és B tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 3 évenként
C tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 6 évenként
D és E tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 9 évenként
A felülvizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk.


SZABVÁNYOSSÁGI (beüzemelési, első) FELÜLVIZSGÁLAT

A helyszíni mérés és felülvizsgálat után a jegyzőkönyv az MSZ 2364 sz. szabvány, valamint a 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelet előírásai szerint készül. A felülvizsgálatok szükségességét a rendelet és az MSZ 2364-610 sz. szabvány írja elő. Minden új, vagy beüzemelés előtt álló létesítményben a villamos berendezés átadásához szükség van szabványossági felülvizsgálati jegyzőkönyvre.
A felülvizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk.

VILLÁMVÉDELMI SZABVÁNYOSSÁGI FELÜLVIZSGÁLAT

A villámvédelem célja az emberek és alkotásainak védelme a villámcsapás káros hatásai ellen. Erre vonatkozóan az állam követelményeket határoz meg, amelyeket minden területen be kell tartani. Az MSZ 274/1-4 Villámvédelem c. szabványokat a tűzvédelem és polgári védelem kötelező nemzeti szabványainak megállapításáról szóló 1/1995 (II.10) BM rendelet kötelezően alkalmazandónak nyilvánította, melyet a 9/2008 (II.22.) ÖTM rendelet váltott fel.
Magát a villámvédelmet két csoportba tudjuk osztani, a külső és belső villámvédelemre. A külső villámvédelem kiküszöböli a villámcsapás által közvetlenül előidézett nagyobb károkat. A belső villámvédelem a másodlagos hatásból (túlfeszültség) eredő károk ellen véd.
Az épületeket és építményeket a várható veszély nagysága alapján a következő csoportok szerint kell besorolni: rendeltetés, magasság és környezet, a tető szerkezete és anyaga, a falak anyaga, a környező levegő szennyezettsége, és a másodlagos hatásokkal szembeni érzékenység.
A felülvizsgálatnak azt kell megállapítani, hogy az alkalmazott villámvédelem megfelel-e az előírásnak, mik a hibák, és hogyan kell azokat kijavítani. A felülvizsgálatnak nem célja a felelősség megállapítása.
A villámhárító berendezést először az elkészülte után, átadás előtt kell ellenőrizni.
Ezután ismételt felülvizsgálatokat kell végezni a 9/2008. (II.22.) ÖTM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) szerint:
A és B tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 3 évenként
C tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 6 évenként
D és E tűzveszélyességi osztályba tartozó építményben és szabadtéren legalább 9 évenként
A felülvizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk.

KÉZISZERSZÁMOK SZIGETELÉSMÉRÉSE

A helyszínelés után a jegyzőkönyv az MSZ 2364 sz. szabvány, valamint az MSZ 4851 sz. szabvány előírásai szerint készül. A vizsgálatot a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet kötelezően írja elő. A villamos kéziszerszámok szigetelésmérése évente kötelező vizsgálat.
A felülvizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk.

KÁBEL ÉS VEZETÉKHÁLÓZATOK SZIGETELÉSMÉRÉSE

A helyszínelés után a jegyzőkönyv az MSZ 2364 sz. szabvány, az MSZ 13207 sz. szabvány, valamint az MSZ 4851 sz. szabvány előírásai szerint készül. A vizsgálatot a 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet írja elő. A kábelhálózatok, vezetékhálózatok szigetelésmérése beüzemeléskor, a hálózatok létesítése után előírt kötelező vizsgálat.
A felülvizsgálatról jegyzőkönyvet készítünk.